Nie wiem jak Wy, ale ja, nie znam osoby, której słowo komar, kojarzyłoby się z czymś przyjemnym. Te maleńkie owady są jednymi z najbard...

Naturalne sposoby na odstraszenie komarów

/
0 Comments

Nie wiem jak Wy, ale ja, nie znam osoby, której słowo komar, kojarzyłoby się z czymś przyjemnym. Te maleńkie owady są jednymi z najbardziej irytujących istot na ziemi.
Kto chociaż raz nie polował o 3 nad ranem na komara, który nie dawał mu spać w letnią noc, niech podniesie rękę. Ktoś? Ktokolwiek? Nie widzę ;)

Komary to jedne z najbardziej rozpowszechnionych owadów w Polsce i właśnie nadchodzi okres, w którym jest ich najwięcej. Wbrew pozorom, te maleńkie stworzenia, stanowią dość istotny element przyrody. Są np. ważną pozycją w menu jaskółek ;)
No dobrze. Ale po co właściwie komarom nasza krew? Pewnie nie raz się nad tym zastanawiliście. Odpowiedź jest prosta. Otóż po to, by mogły się rozmnażać. Bez krwi, samica nie jest w stanie wytworzyć jaj. I tutaj, kolejna ciekawostka. Tylko samice są krwiopijcami. Samce, żywią się kwiatowym nektarem i nie stanowią dla nas zagrożenia ;)
Ok, ale nie ciekawostki na temat komarów, są głównym tematem tego wpisu, a sposoby na ochronę przed tymi owadami. Przejdźmy więc do sedna.

Mam dla Was 5 naturalnych sposobów na odstraszenie komarów.

1. Mięta i bazylia
Dzięki swojemu silnemu zapachowi, te zioła bardzo skutecznie odstraszają komary. Warto więc, mieć je na parapecie. Dzięki temu, mali krwiopijcy, nie wpadną w odwiedziny do naszego mieszkania.

2. Lawenda
Posadzenie lawendy w ogrodzie czy na balkonie, również gwarantuje skuteczną ochronę. Ale poza tym, że odstraszy ona komary, będzie też pięknym elementem dekoracyjnym.


3. Olejki eteryczne, np. goździkowy, lawendowy czy eukaliptusowy
Z olejków, można przygotować np. domowy spray na komary. Wystarczy zmieszać kilkanaście kropli olejku z niewielką ilością wody, wlać mieszankę do buteleczki z atomizerem i porządnie wstrząsnąć. Taką mieszanką możemy spryskać np. mieszkanie.
Dobrym sposobem jest także wlanie kilku kropli olejku do kominka lub palącej się świecy. Dzięki temu, zapach szybko się rozprzestrzeni i utrzyma przez dłuższy czas.

4. Cebula
Muszę przyznać, że byłam trochę zaskoczona, czytając o tym, że komary za nią nie przepadają. Zakładam, że nikt nie miałby raczej ochoty nacierać się cebulą, ale można ją wykorzystać inaczej. Wystarczy zostawić na parapecie kilka plastrów świeżej cebuli i żaden komar nie wedrze się do naszego mieszkania.


5. Ocet
Komary nie przepadają również za ostrym zapachem octu. Na jego bazie, podobnie jak na bazie olejków eterycznych, można przygotować własny spray na komary. Wystarczy ocet i odrobina wody. Ze względu na wątpliwe walory zapachowe octu, proponowałabym jednak wykorzystanie aromatycznego olejku ;)


Żeby skutecznie chronić się przed ukąszeniami komarów, warto też zapamiętać, że niektóre zapachy, szczególnie kwiatowe i owocowe, mogą te owady przyciągać. Lepiej więc, unikać perfum czy kosmetyków o takich właśnie aromatach.


Co Wy na to? Stosujecie naturalne metody ochrony przed komarami, czy raczej stawiacie na powszechnie dostępne środki chemiczne? Jeśli znacie inne skuteczne metody, chętnie je poznam :)
No i życzę sobie i Wam, żeby inwazja komarów nie zepsuła nam letniego odpoczynku ;)
Do następnego...
M.

Źródła zdjęć: 1, 2, 3


Zobacz również

Brak komentarzy :

Obsługiwane przez usługę Blogger.