W naszym kraju, obchodzenie Halloween to wciąż temat, budzący mieszane uczucia. Niekiedy nawet kontrowersje. Jedni uznają ten dzień za ś...

Cukierek albo psikus

/
0 Comments

W naszym kraju, obchodzenie Halloween to wciąż temat, budzący mieszane uczucia. Niekiedy nawet kontrowersje. Jedni uznają ten dzień za świetną okazję do zabawy, inni wzrokiem pełnym zgorszenia obserwują "szatańskie" zabawy tych pierwszych.

Jednak, nie da się ukryć, że święto, które przywędrowało do Polski z zachodu, z roku na rok, zyskuje coraz większą popularność. Na ulicach większych miast nietrudno dostrzec dzieci zbierające cukierki, czy młodych ludzi w strasznych przebraniach, zmierzających na kostiumową imprezę.

Prawda jest taka, że wiele osób nie ma pojęcia skąd wywodzi się tradycja Halloween i co właściwie tego dnia świętują. Warto więc, sięgnąć do historii i zamiast słuchać napływających ze wszystkich stron głosów poparcia czy potępienia, wyrobić sobie własną opinię.

Mimo wielu nasuwających się skojarzeń, to nie Amerykanie wymyślili Halloween, choć trzeba przyznać, że znacząco przyczynili się do jego rozpowszechnienia. Wywodzi się ono z celtyckiego święta Samhain, oznaczającego koniec lata i początek zimy.
Jak większość dawnych tradycji, również ta ewoluowała przez stulecia. Obecnie, Halloween jest jednym z najbardziej komercyjnych świąt. Przynosi miliardowe zyski, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, do których dotarło mniej więcej w latach 30. XX wieku. Wcześniej było obchodzone w Irlandii i Anglii.


Halloween przypada na noc z 31 października na 1 listopada. To właśnie wtedy, według celtyckich wierzeń, zaciera się granica między światem żywych i umarłych, a duchy powracają na ziemię. Aby uchronić się przed niechcianą wizytą zbłąkanych dusz, Celtowie zakładali maski oraz stare, podarte ubrania, które miały sprawić, że żaden duch się nimi nie zainteresuje. Dodatkowo, na progach swoich domów zostawiali żywność, jako ofiarę dla zmarłych. To prawdopodobnie dało początek tradycji przebierania się za upiory i zbierania słodyczy. 

Bardzo znany zwyczaj robienia lamp z dyni (nazywanej Jack-o’-lantern), również wywodzi się ze starożytnych praktyk celtyckich. Nazwa latarni pochodzi od imienia mężczyzny, który oszukał diabła oferującego mu wielkie bogactwo w zamian za jego duszę. Po śmierci, w ramach kary za swój czyn, Jack, nie mógł wstąpić ani do nieba, ani do piekła. Aż do dnia sądu ostatecznego, musi tułać się po ziemi z latarnią oświetlającą mu drogę. 

Nie jest tajemnicą, że Halloween ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Większość, uznaje ten wieczór za niewinną zabawę, ale są również osoby czy stowarzyszenia, które traktują ten dzień bardzo poważnie, mając pełną świadomość jego pogańskich korzeni.

Bardzo cenię sobie naszą polską tradycję, ale zdaję sobie również sprawę, że w erze współczesnej globalizacji i miksowania się wielu kultur, nie da się uniknąć "obcych" wpływów. Nie dajmy się jednak zwariować. Każdy z nas ma prawo wyboru. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, więc jeśli nie chcesz obchodzić Halloween, po prostu tego nie rób, ale przy okazji, nie demonizuj osób, które chcą spędzić ten wieczór inaczej niż Ty.

Ten tekst nie powstał, aby kogoś potępiać czy moralizować. Przeczytałam dziś artykuł, z którego dowiedziałam się, że kurator kujawsko-pomorski napisał list do dyrektorów szkół, w którym otwarcie potępia pomysł organizowania w placówkach imprez z okazji Halloween. Argumentował to m.in, tym, że to "anglosaskie święto czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży". Po otrzymaniu pisma, kilka szkół z takiego pomysłu się wycofało. Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.

Uważam to za przesadę i nadmierne ingerowanie w wolność wyboru. Zostawmy wychowanie dzieci i dbanie o ich umysły, ich rodzicom. Jeśli oni uznają, że ich dziecko nie powinno uczestniczyć w takiej imprezie, to po prostu nie wyrażą na to zgody. Nie podoba mi się, że osoby chcące uchodzić za autorytet, narzucają innym swój światopogląd. Jak tak dalej pójdzie, zabronią nam ubierania choinki na Boże Narodzenie, bo ten zwyczaj też ma przecież pogańskie korzenie.Jaki jest Wasz stosunek do Halloween? Macie zamiar wykorzystać ten wieczór na dobrą zabawę czy przechodzicie obok niego całkowicie obojętnie?
Do następnego...
M.
Źródła zdjęć: 1, 2


Zobacz również

Brak komentarzy :

Obsługiwane przez usługę Blogger.